Po - Pá: 08:00 - 18:00, So: 08:00 - 11:00

Dnes

  • Pondělí 15. dubna 2024
  • Svátek má Anastázie
  • Zítra má svátek Irena
  • Do Vánoc zbývá 253 dnů
  • Do konce roku zbývá 260 dnů
  • Je lichý týden
  • Je 17. týden

Péče o živé květiny

Květiny přináší klid a pohodu do našich domovů, ale jak správně o ně pečovat? Správná péče může prodloužit životnost květin o několik dnů. Proto jsem pro Vás sepsala pár zásadních rad. Nejdůležitější věc, kterou byste měli udělat, je pomalu a velice opatrně vyndat květiny z papíru. Důležité je, abyste se nedotýkali květů, protože některé květiny jsou na dotyky háklivé a květ by vám mohl odejít.

Správné očištění stonků
Stonky, které budou ponořené ve vodě, by měly být zbaveny listů, trnů a jiných nečistot, které by mohly urychlovat hnilobu květin a následné znečištění vody.

Řez stonků
Životnost květin, prodloužíte zejména správným a pravidelným řezem. Záleží na druhu rostlin, které máte, protože každý druh vyžaduje jiný řez. Co se týče běžných květin jako jsou růže, lilie, karafiáty, … tak ty vyžadují řez šikmo. Ostatní druhy jako jsou tulipány, narcisy, kaly a amarylisy vyžadují řez rovný. Po obdržení či zakoupení květin by Vám měla obsluha stonky jemně zkrátit, pokud je dáte do vody do 30 minut nemusíte seřezávat. Pokud květiny dáte do vody později je nutné udělat čerstvý řez z důvodu zaschnutí stonku. Řez stonků je dobré provádět co tři dny a zároveň vyměnit vodu.

Voda ve váze
Ideální je čirá skleněná váza, kde krásně poznáte čistotu vody. Teplota vody se zde opět liší ve vztahu k druhu sortimentu. Růže vyžadují spíše teplejší vodu. Opakem jsou ostatní druhy jako jsou cibuloviny, které vyžadují vodu studenou. Pro rostliny, které vyžadují studenou vodu je dobré do vody přidávat ledové kostky.

Výživa pro řezané květiny
V každém květinářství byste měli k nákupu řezaných květin obdržet malý sáček, ve kterém je výživa pro květiny. Tato výživa je vhodná pro všechny rostliny s výjimkou cibulovin, kde tato výživa má opačný účel. Výživa slouží, jako dezinfekce, kde ve vodě působí proti množením bakteriím na stoncích, které jsou ponořeny do vody.

Teplota prostředí
Teplota opět závisí na druhu řezaných rostlin, kde cibuloviny, jako jsou tedy již zmíněné tulipány vyžadují chladnější prostředí. Teplejší prostředí vyžadují rostliny tropické jako je například cymbidium, dendrobium či anturium.

Umístění rostlin
Řezané květiny, by neměli být umístěné v průvanu a zároveň by neměly být umístěné u ovoce. Hlavním důvodem je především plynná látka ethylen, který produkují zejména jádroviny. Ethylen je látka, která podporuje opad a celkové stárnutí řezaných květin. Proto Vás už nepřekvapí, proč Vám banány rychleji černají, když jsou uložené v jedné misce s jablky. Protože další vlastností ethylenu je urychlení procesu dozrávání.

Tak co myslíte? Ano, květiny jsou věda, ale věřím, že si tyto zásady brzy osvojíte a květiny Vám budou přinášet radost o něco déle.